Jak (pře)žít suchej únor a co dál?

24/02/2024

Každoročně se dle výzkumů účastní suchého února asi 10% Čechů. A z těch 10% se ještě najde nějaké malé procento, které si pokládá stejně jako já otázku: A co dál když výzva skončí a přijde březen?

Comfortable sobriety- pohodlně, v klidu a bez závislostí---na cukru---

Závislosti, jejich příčiny a důsledky jsou hojně diskutována. Jednou z nejběžnějších závislostí, která je mimochodem silnější než závislost na heroinu je závislost na cukru. Píšu o ní proto, že úzce souvisí právě i s alkoholem...

Emergency mode-pohotovostní režim rovná se potřebuji cukr/ stimulanty. Jestli sáhnete po něčem sladkém, nebo si nalijete je osobní volba drogy, ale pořád je to závislost na cukru a "sugar high", která z toho plyne. Cukr vás dostane "nahoru", "do pohody", ale taky vám rozdrbe biochemii a pak přichází sugar rollercoaster a cukrové emoce...nahoru a dolů, Podobně je to s alkoholem...Výzkumy ukazují, že většina alkoholiků je podvýživená a nemá v pořádku hladinu krevního cukru. Vidíme spojitost?

Co se děje v těle po vysazení alkoholu (obecně)

24-72 hodin: Po 24 hodinách bez alkoholu se tělo začne detoxikovat a můžete pociťovat abstinenční příznaky. Po třech dnech: Po třech dnech se pravděpodobně začnete cítit lépe. Lidé, kteří pili hodně po dlouhou dobu, však mohou stále pociťovat abstinenční příznaky a mohou dokonce zaznamenat halucinace nebo delirium tremens a záchvaty

1.týden: Lepší spánek, více energie, ALE právě často nahrazení alkoholu jinou formou cukru ( anebo jinou závislostí)

2.týden: Regenerace vnitřního prostředí ( žaludek, střeva)

3.týden: Zlepšení nálady, nastává hlouboková regenerace jater ( dle míry poškození ), stabilizace hormonů

4.týden: Zlepšení pleti, snížení tlaku, nastává první hubnutí alkoholových kil


Jak ale ten měsíc bez alkoholu ( potažmo cukrové závislosti) přežít?

  1. Je nutno tělo vyživit. Stravou, ale i suplementy. Strava: soustředit se na kvalitní zdroj proteinů, komplexní sacharidy, prospěšné tuky a fresh ovoce a zeleninu. Co nejvíce si vařte, uzemní vás to a budete z toho mít dobrý pocit ( vyživuji se, starám se o sebe) Suplementy: Obecně jsou doporučovány aminokyseliny, Bkomplex, Omega 3, Magnesium a hodně antioxidantů. Dobrými pomocníky také dokážou být různé adaptogeny jako například Maca.
  2. Potřebujeme zařadit pohyb. Nejlépe každý den a různorodý, aby se tělo komplexně dalo do pohybu (kardio, silové, protahování, něco "zábavného" ( každého volba- pro mě třeba tanec), Tím se nám opravuje hormonální osa a vyplavují se endorfiny a také serotonin a také dostáváme přirozené dávky dopaminu, který nemusíme krást na sociálních sítích apod.
  3. Psychohygiena: Ať už zařadíte relaxaci, meditaci, či například psaní deníku, nebo malování...je to na vás, ale je třeba se vypořádávat i s emocemi ( neboť kdo pije alkohol nebo zajídá se svými emocemi se nevypořádává zdravě).
  4. Sociální aspekt: je nutno se oddělit od lidí, kteří se rozhodli v závisloti zůstat. Toto může být náročné obzvlášť pokud to byl váš go to mechanismus- ( jdu mezi lidi-rozptýlit se- poslechnout si jiné příběhy apod.) Jakmile setrváte v prostředí a společnosti osob, které jsou nastaveny na závislost bude to pro vás těžké se odpojit. Najděte si na měsíc anebo nejlépe navždy support group lidí, kteří mají zdravější návyky než závislostní.
  5. Duchovní aspekt: Jste-li věřící ( tzn.máte duchovní vnitřní oporu) je odpojení od závislosti často snadnější. Pocit, že na to tzv. "nejste sami" je k nezaplacení obzvlášť při prvních dnech změny.
  6. Přesah: Po prvních náročných dnech a možná i týdnech vyvstává otázka: A co dál? Jdu správnou cestou? Co se životem? A také pocit, že možná potřebujete cítit,že Váš život má smysl a přesah. Je to důležitá část nové cesty...a díky odzávislostnění vzniká prostor a energie budouvat něco co má smysl. 

Osobní tipy a zkušenosti pro odzávislostnění ne-závislost?


Kontrastní sprchy-otužování - kvalitní výživa-suplementy (výše zmíněné, ale i řízená celoroční detoxikace a bylinná podpora- meditace-pohyb-upřímnost ve svých vztazích-čas o samotě-kreativita-smysl-smysluplná práce-smysluplné rozhovory- cestování-učení se novým věcem a hlavně! PŘÍRODA!

Kam cesta po suchém únoru povede je jen na vás...třeba se stanete jako i mnoho celebrit (btw třeba Brad Pitt) teetotaler(em) a suchej únor budete mít celý rok. Ať už to bude jakkoli, i ten měsíc dokáže pěkně otevřít oči a duši. Co pak s tím je vaše svobodná volba a třeba úplně jiné dobrodružství.