SAMHAIN čas nových začátků

31/10/2023

Samhain je jen další název pro podzimní svátek mrtvých ( u nás dušičky). Keltové jej vnímali jako Nový rok, neboť umírající příroda poukazuje na pomyslný konec předcházejícího roku a začátek nového. Je to čas, kdy i my a některé naše části, mentální konstrukty, ale i vztahy potřebují pomyslně umřít, aby mohly být znovuzrozeny, anebo transformovány v něco jiného.

K čemu slouží tento čas pro naši osobní transformaci?

  • čas pro dokončení všeho starého
  • čas pro vytvoření prosotru pro nové začátky
  • čas pustit vše, co nám již neslouží
  • ˇčas sebrat odvahu a pustit se i toho, co nám tzv.dává bezpečí, jistotu, klídeček

Transformace je často používaný termín...ale co to vlastně znamená? Znamená to projít si temnotou a vyjít z ní silnější. Transformace je proměna a je tématem mnoha legend, mýtů a archetypů. Temnota a smrt jsou součástí našeho života stejně jako světlo a život.

Bohyně Cerridwin , královna podsvětí a čas Stařeny, moudré, ale i děsivé ženy v nás

Sestup do podsvětí souvisí s podzimem, a vrcholí v období od 31.10. do období zimního slunovratu, kdy se nacházíme v temné části roku. Je to čas setkat se svými stíny a díky dušičkám i s duchem našich předků. Celý tento čas je magický, hodí se k věštění a a může být velmi přínosný pokud jsme otevřeni a ochotni se s temnotou spřátelit, nikoli se jí děsit, či ji odmítat.

Archetyp Stařeny ( moudré vědmy, ale i čarodějky) je přítomen v každém z nás. Ženská energie je spojena s temnotou, hloubkou a neznámem. Vybízí nás, abysme se postavily svým strachům a svým vnitřním démonům a je nám nablízku při každém kroku na této cestě. Je to Ona, která nás nutí hodit do pomyslného kotlíku vše, co už nám neslouží a co není pravdivé.

Čas svlékání staré kůže začíná...na Samhain


V tento čas začíná vystupovat na povrch temnota, kterou v sobě skrýváme ( často i sami před sebou), aby mohla být spatřena, pochopena a integrována. Jsme obojí. Světlo i Tma.

Na Samhain začíná svlékání pomyslné staré kůže. Vše, co už není pravda ( neboli autentické) pro nás a náš život musí teď umřít. I kdyby nás to mělo stát pohodlí a pomyslné bezpečí. Nyní je důležitá pravdivost. A právě tato pravdivost je testována v pomyslném podsvětí, kde Bohyně Podsvětí a Smrti pálí a roztavuje všechny nepravdy a my jsme nuceni přijít s něčím lepším, pravdivějším...tím, co je v souladu s naší duší.


Po projití podsvětím zůstává jen to, co je skutečné. A to je vlastně uklidňující. Takže vzhůru do hlubin sebe sama,kde najdete ty pravé poklady. Ano,může to bolet a být nepříjemné. Ale jistě si pamatujete na období dětství, kdy vás bolelo když jste rostli...angličitna tomu říká "growing pains", a ty nás doprovází po celé pouti našeho života na Zemi. A dary těchto growing pains jsou nevyčíslitelné a jsou to přesně ty "majetky", které si narozdíl od hmotných do hrobu vezmete. Pamatujte na to když budete sestupovat letos do podsvětí.