Zprůchodnění energie v životě pro zdravé a šťastné vztahy

18/11/2023

Zablokovaná energie, potlačené emoce a jejich vliv na to, jak se vztahujeme k ostatním mají velký vliv. Je na nás se svými energiemi pracovat, a také dbát na svou psychohygienu, abychom byli dobrými přáteli, kolegy, partnery, rodiči a vším, čím chceme a máme ve světě být.

Jak poznám, že mám zablokovanou energii?


Začíná se to projevovat většinou tím, že nám věci tzv.nejdou od ruky...

Vše se jaksi zdržuje, nevychází, anebo dopadne tak nějak nijak. Můžeme to také nazvat starým příměrem "nemastné, neslané". A zkrátka ne-zábavné. Nebaví nás v tom být, ale žijeme to.

Ve vztazích se zablokovaná energie promítá jako:

  •  nechuť sdílet, naslouchat, 
  • nechuť k intimnostem...
  • člověk chce být sám a přeje si, aby ho celý svět nechal na pokoji, anebo si na druhých své emoce ( zablokovanou energii) vybíjí..často ani neví proč.


Jak mě ovlivňují potlačené emoce a jak se projevují ve vztazích?


Začnu ohranou větou...Nejdůležitější vztah je ten, který máme k sobě. Když potlačujeme svoje emoce, není nám dobře ve vlastní společnosti a pak jsme nuceni buď neustále s někým být a hlavně nebýt sám/sama, anebo ba naopak utíkáme od všeho a všech abysme na někoho nevyjeli a nemuseli se ani jinak emočně odhalovat.

Obzvlášť pro ženy je někdy těžké vyjádřit své emoce...a zejména ty "negativní", aby tím nebyla narušena "pohoda" a "harmonie" ať už doma,nebo v práci, či v přátelství. Jenomže právě bublající něco k pohodě nepřispívá a je někde pod povrchem vždy cítít. Druhý ví, že je něco "off"- "mimo", ale neví co a tím vlastně vzniká jen další emocionální guláš a vlastně nepravdivý vztah, protože vnitřně lžete sobě a navenek druhým.


Jak tedy ale říct ty nepřijemné věci a nezranit druhého do morku kosti?

Pokud pravidelně meditujete, či se věnujete alespoň journaling (psaní deníku, tracking svých vzorců chování, trigers apod,), už o sobě mnohé víte. Ale vědět opravdu nestačí...důležité jsou pak akční kroky. Každá změna ale má svůj čas. Tlačit se do něčeho, u čeho stejně nevydržíme stejně smysl nemá.

  1. Nejprve si dejte čas na sebe-pozorování ( tracking svých vzorců chování- kdy se tak chovám, co to spouští a.t.d.)
  2. Uvědomte si JAK obyčejně reagujete a jaké to pro vás je ( například vždy se při xy naštvu, pak řeknu něco, čeho lituji a nakonec se cítím provinile)- to celé je řetězec a mechanismus,
  3. Uvědomte si PROČ : tento krok jde více ZA...tady už zkoumáme právě více vztahy, a jak to v různých vztazích funguje. Tento krok může být na déle, ale rozhodně stojí za to "odhalení proč".
  4. Pokud jsi zvládl(a) všechny 3 kroky, nyní máš celkem dost informací a víš proč se to děje a jak reaguješ...teď přichází na řadu ZMĚNA
  5. Změň svou reakci...reaguj jinak a změní se to, co se ve vztahu táhne. Možná to nepůjde hned napoprvé, protože stejně jako ty procházíš změnou, druhá strana jí bude muset vstřebat a projít taky a vlastně udělat také nějakou svou vnitřní inventuru.


Tak tedy nakonec....JAK zprůchodnit zablokovanou energii ve vztazích?


Mluv o tom : pokud to nejde přímo, použij rozhovor na dvou židlích. Druhého si před sebe posaď na prázdnou židli.

Vytanči to...žádná choreografie, prostě pusť emoce

Vypiš se z toho: deník, anebo dopis dané osobě, který pak kdyžtak spálíš

Vykresli to: automaticky, bez rozmyslu, anebo transformuj své emoce v dílo máš-li vlohy kreslířeské

A pokud je čas, utni to! a už nepřešlapuj. Je-li Ti v tom dlouho a pořád hnusně, už to stačilo!

A pokud ne...pracuj dál na sobě a hledej v sobě další vrstvy svého PROČ.

A pokud už na to sám, sama nestačíš, řekni si o pomoc!